Witamy na stronie Seidokan Świętochłowice - Przejdź do Shinkendo strona główna

.

Mistrzowie Shinkendo

Kaiso Toshihiro Obata

Obata wywodzący się z rodziny samurajów, klanu Heike urodził się w prefekturze Gunma w Japonii w 1948r. Pan Obata jest potomkiem Obata Toramori, który służył jako generał i jeden z 24 sławnych strategów w rodzinie Takeda w wojnie domowej, mającej miejsce ery Sangoku. Toramori został panem na zamku Kaizu Jo w prowincji Shin Shu.

W wieku 18 lat pan Toshihiro Obata został przyjęty jako uchi deshi w siedzibie głównej Yoshinkan Aikido w Tokio, gdzie mieszkał i uczył się u samego senseja Gozo Shiody. Przez 7 lat pan Obata pracował jako instruktor w Yoshinkan Aikido na uniwersytetach, w Policji Miejskiej oraz Armii.

Z myślą o rozwinięciu swoich umiejętności walki japońskim mieczem, zdobytych dotychczas na treningach Yoshinkan Aikido, Kaiso Toshihiro Obata rozpoczął naukę innych systemów sztuk walki. Do najważniejszych należały szermierka Yagyu Ryu pod okiem soke Yagyu Nobuharu (21 pokolenie Yagyu Ryu) oraz Zen z członkami Shiyukai. Jednakze będąc uchi deshi pan Obata nie był w stanie kontynuować innych sztuk walki w pełni, dlatego w 1973 roku opuścił szkołę Yoshinkan

Po rozstaniu z Yoshinkanem, Pan Obata przyłączył się do Tokyo Wakakoma (elitarna grupa sztuk walki, której członkowie pracowali jako choreografowie scen walki, aktorzy oraz jako kaskaderzy dla japońskiej telewizji i filmów). Dzięki doświadczeniu i koneksjom zdobytym w Tokyo Wakakoma, Pan Obata mógł dogłębnie studiować zarówno klasyczne sztuki walki mieczem, jak i inne Budo (japońskie sztuki wojny), rozwijając tym samym swoje zdolności aktorskie i koordynatorskie. Obata został nazwany Bushido Shinan Tate Dojo (wchodzące w skład Wakakoma Tokyo) i nauczal w Bajutsu (łucznictwa na koniu), Yoroi (sztuki noszenia tradycyjnego stroju i broni), Yarijutsu (walki włócznią) oraz Naginata (walki japońską halabardą)

W 1980 Pan Obata przyjechał do USA, żeby dalej rozwijać się jako aktor i choreograf scen kaskaderskich. Po 10 latach spędzonych w USA Toyama i Federacji Nakamura Ryu Battodo jako Soke (główny instruktor), pan Obata włożył swoje starania w utworzenie fundamentów „Shinkendo” (sztuki walki mieczem) – systemu opartego na jego wielkim doświadczeniu, wiedzy oraz badaniach historycznych.

Dzisiaj międzynarodowa Federacja Shinkendo jest organizacją poświeconą nauczaniu technik i filozofii japońskiej walki mieczem. W 1996 pan Obata założył także Aikibujutsu Tanren Kenkyukai – organizację badającą i praktykującą Bujutsu/Budo obejmującą zakres od wczesnych form Aikijutsu do współczesnych Aikido i Taihojutsu (form aresztowań i kontroli, dostosowanych do wymierzania sprawiedliwości przez policję). Obie organizacje zostały stworzone przez pana Obatę w celu rozwijania tradycyjnych i efektownych technik, które przez intensywny trening nabierają skuteczności i pomagają zrozumieć klasyczne japońskie sztuki walki.

Życiowe poświęcenie, dla japońskiego Budo uczyniło pana Obatę niedoścignionym autorytetem w praktykowaniu technik, historii i filozofii Samurajów. Kaiso Obata, często przebywa poza Hombu Dojo (siedziba gówna) w Los Angeles ,Californii aby dzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem na seminariach organizowanych w różnych częściach świata. Wiedza którą przekazał swoim uczniom i instruktorom pozwoliła organizacji rosnąć w siłę. Obecnie istnieje ponad 60 filii nauczających Shinkendo i Aikibuken.

Kiedy pan Obata nie prowadzi zajęć ani seminariów zajmuje się branżą filmową , pisze scenariusze, pracuje jako choreograf scen akcji i choreograf do scen kaskaderskich, a także gra w filmach ( pojawił się w takich filmach jak as Czarny Deszcz, Gniew i Honor, Wschodzące Słońce, Człowiek Demolka, Cień, Ostateczna Rozgrywka w Małym Tokio, Nawiedzony/as Black Rain, Rage & Honor, Rising Sun, Demolition Man, the Shadow, Showdown in Little Tokyo, and the Hunted)

Pan Obata miał zaszczyt, pobierać nauki u znanych mistrzów sztuk walki, będących mistrzami w swoich dziedzinach, takich jak :
- Yoshinkan Aikido pod kierunkiem Gozo Shiody
- Szermierka Yagyu Ryu pod kierunkiem senseja Yagyu Nobuharu
- Iorkien Battojutsu pod kierunkiem Uchida Tesshisai
- Toyama-ryu i Nakamura-ryu Battojutsu pod kierunkiem mistrza Nakamura Taizaburo.
- Kashima Shin-ryu pod kierunkiem mistrza Tanaka Shigeho
- Ryukyu Kobudo pod kierunkiem mistrza Inoue Motokatsu
- Masaki Ryu Manrikigusari. Juttejutsu i Ninpo pod kierunkiem mistrza Nawa Yumio

Inne kwalifikacje i doświadczenia:

- Główny Instruktor Amerykańskiej Federacji Toyama Ryu Battodo
- Główny Instruktor Amerykańskiej Federacji Nakamura Ryu Battodo
- Główny Instruktor USA Bueikai Aikido
- Amerykańska Federacja Battodo, Honbu
- SoShihan, amerykańska filia Nippon Battodo So Renmei
- Rekord cięcia tradycyjnego kabutowari
- 4 krotny mistrz w turnieju cięć Iorkien Battjutsu
- 2 krotny mistrz Japonii w turnieju cięć Battodo
- Niepokonany przez 2 lata mistrz Japonii w Toyama Ryu
- Shitoka (testujący miecze) dla kowala Kobayashi Yasuhiro
- Bujutsu Shihan Tate Dojo
- Uczeń Zen pod kierunkiem grupy Shiyukai
- Tateshi (choreograf filmowy) pod kierunkiem Hayashi Kunishiro
- Kustosz japońskiej sekcji prywatnej biblioteki W.M. Hawley
- Niektóre stopnie pana Obaty wliczają Menkyo Kiden, Keisho Denju, Shihan i kombinację 75 danów (stopni mistrzowskich, upoważniających do założenia czarnego pasa)

Pan Obata napisał także kilka książek, żeby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem z innymi.

Brent Hire

już bardzo długo jest entuzjastą, uczniem i instruktorem japońskiego Budo i Bujiutsu.. Już od 18 lat zgłębia w bardzo zaangażowany sposób wiedzę na temat sztuk walki. Dorastał w Boulder w Stanie Kolorado, Sensei miał zaszczyt być wprowadzony w tajniki Aikido przez cenionego Sensei'a Hiroshi Ikeda (ucznia Saotomi Sensei). W 1986 roku rozpoczął zgłębianie nauk Danzan Ryu Jujitsu z profesorem Mick'iem Esmailzadeh.

W 1989r., silnie zaangażował się w tradycyjne japońskie sztuki walki, pchnęło to Brent'a do rozpoczęcia profesjonalnego treningu w Los Angeles w Kalifornii. W latach 1989 - 1993 Brent poświęcił się intensywnemu treningowi pod okiem osobistych nauczycieli pana Esmailzadeh'a, Toshishiro Obaty Kaisoi profesora David'a Bellman'a.

W 1993 roku Hire Sensei przeniósł się do północnej Kalifornii by założyć szkołę walk Suigetsukan wraz z swoim wieloletnim nauczycielem i przyjacielem Mik'iem Esmailzadeh. Wspólnie zbudowali od podstaw Suigetsukan czyli Skołę: Shinkendo, aikibukeni Danzan Ryu Jujitsu włącznie z kwaterą dla Uchi Deshi.

W 1999 roku czyli po ponad dziesięciu latach spędzonych na nauczaniu i prowadzeniu treningów pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi Brent Hire wypełnia zalecenie Obaty Kaiso dotyczące wsparcia uczniów w Europie oraz stworzenie tam struktur organizacji Shinkendo i Aikibuken. Od tamtej pory Hire Sensei nauczał i prowadził seminaria szkoleniowe z shinkendo i Aikibuken w Niemczech, Francji, Belgii, Węgrzech, Holandii i Polsce.

Jako Główny instruktor Shinkendo w Europie wciąż pracuje na stworzeniem mocnych podstaw i standardów dotyczących technik, treningu oraz sposobu komunikowania się pomiędzy poszczególnymi dojo działającymi w Europie.

Hire Sensei organizuje również pokazy, seminaria lub prywatne lekcje z Shinkendo lub Aikibuken zarówno dla osób indywidualnych jak i grup.

Osiągnięcia Brent'a Hire Sensei:

Toku-e

Kyoshi - Shinkendo Yondan

Toyama - ryuBattojutsu Yondan

Renshi Aikido Hanshi

Shibudokai Jujitsu

Roland Lajos

Shinkendo trenuje od 1998 posiada stopnie:

Shinkendo Kyoshi

Shinkendo Toku-e

Toyama-ryu 5 dan.

Jest również mistrzem w kilku innych stylach:

Kempo 1 dan

IBIN Jujitsu 1 dan

Karate 4 dan

Jest głównym instruktorem ds. walki wręcz Węgierskiej Policji. Bioršc udział w zawodach może się "pochwalić" następujacymi osiagnięciami:

- 1997 Międzynarodowy otwarty puchar swiata Kempo, Węgry :

*Form 1st place

*Weapon Form 2nd place

*Kumite 3rd place

- 6 times National Champion of Kempo, Hungary in form, weapon form and Kumite 1994-2001.

Posiada też doswiadczenie w sztukach walki:

Kyokushinkai, Kick-box, Nothern Praying Mantis Kung-fu, Kempo, Jujitsu Judo, Karate, Shinkendo, Toyama-ryu Battojutsu Brazilian Jujutsu (Carlson Gracie)