Witamy na stronie Seidokan Świętochłowice - Przejdź do Shinkendo strona główna

.

Artykuły pisane o nas i przez nas

Relacja z wakacyjnego seminarium z Obata Kaiso Sensei Lipiec 2015

Relacja z seminarium z Obata Kaiso Sensei
Więcej o Shinkendo...
Relacja z seminarium w Świętochłowicach
Relacja z seminarium w Amsterdamie
Sztuki walki: Ostrym mieczem
Jeden z wcześniejszych artykułów o naszej sekcji

Relacja z seminarium z Obata Kaiso Sensei

W dniach 24 25 26 kwietnia adepci Świętochłowickiej sekcji Seidokan Dojo, Gliwickiej Seijokan, oraz Bytomskiej Budokan wzięli udział w największym i najważniejszym od 5 lat seminarium Shinkendo zorganizowanym w Polsce. Na Śląsk przyjechał największy z mistrzów Shinkendo na świecie - Kaiso Toshishiro Obata. Pod jego kierunkiem ponad 20 uczniów senseja Gniewomira Samonczuka ze Świętochłowic wzięło udział w trzech dniach treningu pod kierunkiem głównego instruktora Shinkendo na świecie. Podczas seminarium Kaiso bardzo pozytywnie wyraził się o umiejętnościach i duchu walki Polaków, oraz przeegzaminował kilku polskich instruktorów na kolejne stopnie, w tym głównego instruktora Seidokan Dojo Świętochłowice - Gniewomira Samonczuka a także instruktorów z Seijokan Dojo Gliwice i Budokan Dojo Bytom. Dzięki ciężkim wieloletnim treningom, nieustannej pracy nad samym sobą i swoją techniką, naukom Kaiso Obaty a także ostatnim egzaminom które przeprowadził możemy cieszyć się z posiadania najwyższych rangą instruktorów Shinkendo w Polsce właśnie u nas na Śląsku w Świętochłowicach, Bytomiu i Gliwicach. Oprócz egzaminów na seminarium dwóch innych instruktorów zarejestrowało swoje doja: Hojokan Dojo Siemianowice oraz Shinjokan Dojo Radzionków.

Na seminarium adepci Shinkendo poznawali kolejne coraz bardziej zaawansowane aspekty tej sztuki walki. Oprócz umiejętności posługiwania się bronią samurajów zgłębiali także podejście do życia: Hachido oraz Kuyojunikun które oparte są o stare filozofie samurajów - Budo. Ich celem jest zapewnienie odpowiedniego wykorzystania nabytych umiejętności a także możliwość przeniesienia nauk z dojo do codziennego życia. Kaiso wielokrotnie podkreślał iż każdy Shinkendoka posiada dwa miecze, jednym z nich są jego umiejętności bojowe, jego broń i styl a drugim jego wiedza, mądrość i duch. Dzięki nim adepci Shinkendo są w stanie lepiej sobie radzić nie tylko w dojo na treningu ale także i w życiu.

Shinkendo jako jedna z nielicznych sztuk walki mieczem łączy w sobie profesjonalne podejście do każdego aspektu walki japońskim mieczem. Na seminarium w Polsce, oprócz nauki kroków - ashi sabaki, cięć - suburi, sposobów dobywania miecza - battoho, form walki bez przeciwnika - tanrengata, a także form bojowych i kontaktowych - tachiuchi adepci wykonywali również tamashigiri czyli testy cięć mieczem na specjalnych słomianych matach. Kaiso podczas seminarium wielokrotnie powtarzał iż zależy mu na tym by jego studenci mieli możliwość w pełni poznać i zgłębiać elementy sztuki walki mieczem a nie skupiać się na ich pojedynczych elementach.

Jednakże na seminarium, Kaiso, oprócz nauki sztuki walki mieczem, przekazywania filozofii oraz przeprowadzania egzaminów pokazywał również elementy etykiety samurajów, sposobu siadania z kataną, oraz noszenia jej za pasem. Wydawać by się mogło iż tego typu rzeczy nie są zbyt istotne i nie grają większej roli, dlatego Kaiso Obata pokazał również jakie mogą być konsekwencje nieprzestrzegania pewnych reguł. Owe reguły dają nam większą gotowość bojową i wpływają znacznie na nasz czas reakcji w chwili zagrożenia, ich nieprzestrzeganie, jak pokazał sam mistrz, jest tragiczne w skutkach.

Należy dodać iż obok Polaków, na seminarium zjechali się również goście z Ukrainy, Czech, Grecji, Niemiec, Węgier i Holandii. Obecność wielu zaawansowanych rangą instruktorów i samego Kaiso Toshishiro Obaty z całego świata podniosła niesamowicie poziom całego seminarium i była kolejną ogromną beczką wiedzy dla wszystkich którzy przyjechali się uczyć.

Sam Kaiso oraz goście byli zachwyceni wycieczkami które odbywały się przed i po zakończeniu seminarium, dzięki nim poznali nieco lepiej mentalność oraz kulturę Polski i Śląska. Zarówno goście jak i sam Kaiso byli bardzo ciekawi życia w Polsce, jej historii oraz kultury. Byli również bardzo zadowoleni z pomocy oraz gościnności naszych stron. Wszyscy bardzo dobrze się bawili i umiejętnie zatarli różnice kulturowe czy mentalne dając jednocześnie wspaniały przykład iż Shinkendo na całym świecie jest jedną wielką rodziną. Już wkrótce na Polskich stronach internetowych poświęconych Shinkendo pojawią się zdjęcia z seminarium.

Więcej o shinkendo:

  • shinkendopolska.org
  • seidokan.shinkendo.pl
  • budokan-dojo.pl
  • shinkendopolska.com