Witamy na stronie Seidokan Świętochłowice - Przejdź do Shinkendo strona główna

.

Shinkendo

Shin - oznacza umysł, ducha i serce

Ken - oznacza miecz, katanę

Do - oznacza drogę, ścieżkę życia

Shinken - ta fraza oznacza miecz, którym uczymy się walczyć na zajęciach - shinken, może oznaczać także poważne podejście, do walki, treningu , czy życia.

Shinkendo jest to japońska sztuka walki mieczem - kataną, jest to sztuka walki samurajów. Powstała ona za sprawą Kaiso Toshishiro Obaty senseja, który połączył Toyama Ryu Battojutsu, oraz współczesne Battodo, Iaido, dawne Kenjutsu i inne systemy ze swoim doświadczeniem shitoki czyli osoby testującej katany. Człowiek ten spędził prawie całe swoje życie na macie trenując wiele innych sztuk walki zarówno współczesnych jak i bardzo starych. (zapraszamy do działu mistrzowie gdzie można blizej zapoznać się z życiorysem Obaty Kaiso) Mimo iż Shinkendo nie jest zaliczane do kobudo czyli starych systemów walki, techniki w tej sztuce walki stosowane odpowiadają realiom dawnych japońskich pól bitew. W wielu technikach suburi, czyli cięcia w formach tachiuchi czyli walki z partnerem są dostosowane do pokonania przeciwnika wyposażonego w Yoroi - zbroję samurajów. Dzięki temu możemy dogłębniej poznać wielkie dziedzictwo Japonii jakim jest sztuka wojenna samurajów. Shinkendo jako jedna z nielicznych obecnych w Polsce sztuk walki oferuje tak szeroki, zakres ćwiczeń w jakich brali udział samurajowie. Składa się ona bowiem z pięciu filarów - goho gorin gogyo:

Suburi - Cięcia

Tanrengata - Formy kata czyli sekwencje cięć, bez udziału partnera

Tachiuchi - Techniki wykonywane z partnerem, sparringi

Tameshigiri - Cięcia mat słomianych ostrym mieczem - shinken

Battoho - Techniki błyskawicznego dobywania miecza i ataku

Widzimy więc iż nasze zajęcia nie ograniczają się jedynie do form kata i nie polegają jedynie na sparringach. Poprzez trening Shinkendo, rozwijamy koordynację, zwinność, szybkość, siłę, umiejętność kontroli dystansu, balansu, precyzję a co najważniejsze uczymy posługiwania się bokkenem, po odpowiednim czasie kataną. Jednak posługiwanie się i walka kataną (shinken) to bardzo trudna sztuka, była to domena samurajów, na zajęciach jesteśmy więc świadomi iż techniki które poznajemy służyły tym japońskim żołnierzom do przetrwania na polu bitwy. Na zajęciach panuje odpowiednia dyscyplina i wzajemny szacunek. Shinkendo jednak to również głęboka filozofia która poprzez dogłębniejsze poznanie potrafi uczynić nasz trening bardziej efektywnym, umiejętności doskonalszymi a nasze życie bardziej zharmonizowanym. W Shinkendo używamy miecza nie tylko do poznawania wielkiego dziedzictwa jakim jest sztuka wojenna samurajów. Staramy się go używać również do ulepszania samych siebie i innych. Nasz miecz ma służyć do odcięcia naszego własnego ego.

Ostatnio ukazujące się, w prasie i Internecie w 100% mylne artykuły o innych sztukach walki, różnego autorstwa zmuszają nas do wprowadzenia w opisie Shinkendo ważnej uwagi:
UCZNIU! PAMIĘTAJ! FILOZOFIA TO NIE RELIGIA, WIĘC SHINKENDO, TRENING I KUYOJUNIKUN TO NIE SEKTYZM!